środa, 20 października 2021

Pióra, skrzydła, ciała niebieskie – amulety w biżuterii

Co jakiś czas piszemy Wam o różnych symbolach w biżuterii, takich, które znajdziecie u nas w sklepie, w różnych formach, propozycjach, i na rozmaitych ozdobach.  

Dziś chcemy przybliżyć Wam parę kształtów, których znaczenie jest nieprzypadkowe. Myśleliście kiedyś o tym, co kryje się za znakiem skrzydełciał niebieskich czy piór? 
 

Jednym z najpopularniejszych symboli, które znamy w każdym rodzaju ozdób, są pióra. Możemy znaleźć je w formie małych zawieszek na łańcuszkach, kolczyków, czy dodatków do bransoletek. Jest to częsty motyw spotykany w designie, a jego znaczenie bywa nieprzypadkowe. Bardzo wiele zależy od tego, z jakimi piórami mamy do czynienia, każdy bowiem ptak symbolizuje co innego. Ogólnie przyjęło sięże pióro to symbol wolności, ulotności i niezależności. Tak jak ptaki, które lekko unoszą się na wietrze.  

Obecność tego symbolu widać już starożytnych kulturach, ale też w sztuce Indian, to od nich zaczęła się fascynacja pióropuszami, tak obecnymi dziś w kulturze. Indianie najczęściej wybierali orle pióra, jako symbol potęgi i dostojności, przypisywanym królowi ptaków. Mogli je nosić jedynie zasłużeni członkowie plemienia, z uwagi na ich honor i męstwo. Z kolei symbolem bogactwa i urodzaju są pióra pawie, krucze – śmierci, a gołębie - pokoju. 

Pióra wykorzystane są także w łapaczach snów, by odganiać złe duchy i ten motyw także widać w biżuterii. Podobnie jak pióra do pisania, tak bliskie twórcom i artystom, symbol kreatywności i otwartego umysłu.  

 

Gdy już mówimy o piórach, warto wspomnieć o skrzydłach. Często, nawet podświadomie, wybieramy je, gdy chcemy otoczyć opieką kogoś bliskiego. Anioły bowiem, szczególnie w naszej kulturze, są stróżami, pośrednikami, dobrymi duchami, które troszczą się i nie zostawiają bez opieki. To stąd zresztą wzięło się powiedzenie wziąć kogoś pod skrzydła. Często kojarzone są one także z duchowością i poszukiwaniami naszego wewnętrznego ja. 

Gdy skłaniamy się ku wolności, tutaj także będzie to oczywisty wybó– odbicie się od ziemi, wzniesienie ku niebu, spełnianie marzeń. Skrzydła niejednokrotnie służą nam za amulet. Dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju, nastrajają pozytywnie i strzegą przed negatywnymi emocjami i odczuciami. Wybór biżuterii jest naprawdę duż– od kolczyków, przez naszyjniki, pierścionki. 
 

A na koniec, kiedy już wzbiliśmy się pod niebo, możemy tutaj wspomnieć o ciałach niebieskich. Jednym z najczęstszych motywów jest gwiazda. Mówi o szczęściu i zwycięstwie, to dobry prezent na start dla kogoś, kto rozwija się zawodowo. Można też spotkać w ozdobach wiele małych gwiazdek, które dodają lekkości i uroku każdej stylizacji. Księżyc opowiada o tajemniczości, podświadomości, kobiecej energii podczas gdy słońce to witalność, siła, świadomość żywotność 
 

Jak widzicie więc, symboli mamy bardzo wiele i w zależności od okazji, mamy naprawdę z czego wybierać 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz