wtorek, 1 czerwca 2021

Co symbolizuje motyw serca w biżuterii?

 W biżuterii istnieje wiele popularnych motywów, o jednym z nich – symbolu nieskończoności – pisaliśmy parę tygodni temu. Jednak nie jest to jedyny symbol, który powtarza się naprzemiennie z innymi. Najchętniej wybieranym motywem jest serce. 

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się jego symbolika i co dokładnie oznacza? 


Niektórzy w sercu doszukują się odzwierciedlenia splecionych szyi łabędzich, jednych z najwierniejszych zwierząt, pozostających ze swoim partnerem do końca życia. Historyczna wersja mówi nam o wymarłej już roślinie sylfion, która miała owoce o sercowatym kształcie. 


Jakie znaczenie kryje się za tym symbolem?


Jest ich wiele. Ogólnie rzecz biorąc, jest to motyw, który pasuje do każdego typu relacji – bowiem w każdej więzi dwóch osób, które są ze sobą blisko, serce gra główne skrzypce. Mówimy tu zarówno o miłości, jak i o przyjaźni, pełnych dobrej energii, zaufania, wdzięczności. To ono daje nam poczucie bezpieczeństwa i może być jasną deklaracją, obietnicą, przeprosinami. Często towarzyszy nam w znaczących momentach przejścia – na progu nowego etapu życia i bycia z drugim człowiekiem.


Jest to symbol miłości, zaangażowania, wierności. Gdy ofiarujemy go kochanej osobie, jasno przekazujemy – chcę być z Tobą, zależy mi na Tobie. To on przypomina nam o niegasnącym uczuciu, o zależności. Możemy zdecydować się naszyjnik z tym motywem, idealnie pasujący zarówno do codziennych stylizacji jak i na wieczorne wyjścia. Mogą być to też kolczyki, z kamieniami lub cyrkoniami, które pięknie rozjaśnią twarz.

Warto jednak pamiętać, że serce jest symbolem, który pomaga nam nie tylko w relacjach romantycznych, jest to też jasny znak i wyraz sympatii w momencie, gdy mówimy o naszej rodzinie. Jest on o wdzięczności, o odwadze i dobru. Już w średniowieczu ludzie sięgali po ten motyw, by manifestować wspaniałomyślność czy troskę. To piękny podarek dla mam czy babć. Podzięka za całą wiedzę, siłę, opiekę, którymi nas obdarzyły. Może być on w formie pierścionka albo małej przywieszki. 

Gdy mówimy o innych rodzajach relacji, warto wspomnieć też o przyjaźni, gdyż kochamy przecież swoich przyjaciół i często traktujemy ich na równi z rodziną. Często, by wyrazić naszą miłość sięgamy po bransoletkę, przy dowolnej okazji, która jest dobra, by mówić o uczuciach i emocjach. 


Nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym momencie, w którym króluje serce. To narodziny lub chrzciny, czasem także komunia. Chwila, w której na świecie pojawia się najdroższy nam człowiek, wymaga odpowiedniej otoczki i towarzystwa. To wówczas bardzo często sięgamy po malutkie bransoletki lub medaliki z motywem serca, na których często grawerowana jest data narodzin, waga czy imię. To pamiątka, która zostaje z nami na długie lata i do której wracamy z wielkim rozrzewnieniem. W niektórych rodzinach w sercu zaklęty jest anioł, mający uchronić dziecko przed złem, być pomocą i opieką. 

Jak widzicie, symbolika serca jest bardzo bogata i nie musi być to wcale, jak niektórym się wydaje, banalny symbol. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz