niedziela, 2 maja 2021

Rodzaje splotów łańcuszków

 Zawsze występują jako tło, jako dodatek. Są dopełnieniem, pozwalają innym błyszczeć, same jednak pozostają w cieniu. Jednak, bez nich wiele ozdób nie miałoby racji bytu, są jak fundament, nośnik najważniejszych informacji. Mowa oczywiście o łańcuszkach – każdy z nas je ma, używa i często bez nich nie jesteśmy w stanie funkcjonować w świecie biżuterii, ale czy wiecie, że istnieje wiele ich rodzajów i każdy ma swoją nazwę i często służy do łączenia z tylko jednym określonym typem dodatków? 

Mogą być one elementem i częścią innych rodzajów biżuterii, kolczyków, naszyjników, czy bransoletek, a także bazą do zawieszek. Czasami występują też jako dodatek solo. 


Niestety, zapominamy, że to, na jaki splot się zdecydujemy, jest tak samo ważne, jak odpowiedni kruszec. Dlatego dzisiaj mamy dla Was krótki przewodnik po tych najpopularniejszych. Pancerka


Charakteryzuje się pojedynczymi, spłaszczonymi ogniwami, które najczęściej posiadają szlifowane brzegi. To, co ważne, to fakt, że dobrze odbijają światło, delikatnie lśniąc. Często po ten łańcuszek sięgają panowie, decydując się na mniejsze i gęsto splecione modele, gdy dodają do nich zawieszkę, a te większe noszą saute. Kobiety sięgają po delikatne modele o gęstym splocie i zestawiają je z zawieszkami, choć czasami decydują się na bardziej okazałe i noszą je solo. Pancerka to bardzo solidny i wytrzymały splot.

Singapur


To jedna z wariacji najbardziej popularnego splotu, lżejsza i bardziej figlarna, wybierana przez kobiety. Ten łańcuszek jest bardzo ozdobny i powstaje poprzez skręcenie klasyczniej pancerki. Nadaje mu to dodatkowy blask.

Bismark


Ten efektowny splot z kolei jest wybierany przez mężczyzn. To delikatne owalne ogniwa, połączone w szeroki pas. Rzędów ogniw może być naprawdę dużo, dlatego prezentuje on swoje oblicze od delikatnych form, po szerokie, efektowne pasy. 

Królewski 


Najbardziej ozdobny splot to zdecydowanie ten – królewski. To masywny model zwany też bizantyjskim, charakteryzujący się gęstym splotem złożonym z wielu efektownie przeplecionych ze sobą ogniw. Geometryczne ostrzejsze kształty są częściej wybierane przez mężczyzn. Kobieca wersja, to zdecydowanie splot królewski o delikatniejszych, bardziej obłych kształtach.


Kordel 


To jeden z najbardziej kobiecych splotów, na tyle ozdobny, że często noszony bez żadnych dodatków, ewentualnie w komplecie z bransoletką czy kolczykami. Ma dwie wersje – cięższą – z pełnym łańcuszkiem i lżejszą, dmuchaną w środku. Kordel jest dość sztywny i należy ostrożnie się z nim obchodzić.

Kulka


Nie ma chyba bardziej rozpoznawalnego splotu od tego. Zbudowany jest z małych kulek, jak wskazuje nazwa, połączonych ze sobą w prosty sposób. Ma swoje militarne korzeniem, bo to właśnie na nim wieszano nieśmiertelniki. Dziś noszony jest i przez mężczyzn i kobiety, ładnie prezentuje się saute. Jak widzicie, rodzajów splotów jest bardzo wiele, my pokazujemy dziś mały ich wycinek. Jednak, jest w czym wybierać i z czym je łączyć. Ważne, by pasowały one zarówno do naszych dodatków jak i całej stylizacji. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz