niedziela, 28 lutego 2021

Czym są próby srebra i jak je rozpoznać

Srebro to jeden z najbardziej popularnych kruszców, bardzo często wykorzystywany przy wyrobie biżuterii. Jest świetnym dodatkiem do każdej stylizacji i pasuje do prawie każdego typu urody. Na rynku znajdziemy wiele wzorów, od bardzo delikatnych, subtelnych łańcuszków po niezwykle bogate i przyciągające wzrok kolczyki. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze biżuterii ze srebra znaczenie ma nie tylko jej wygląd, ale także jakość. Z pewnością każda z nas ma niejedną ozdobę wykonaną z tego metalu, ale czy wiecie, co oznaczają małe cyferki wytłaczane na poszczególnych sztukach Waszej biżuterii? Są to próby srebra i w zależności od oznaczenia mówią o tym, jaki procent czystego srebra jest w danym wyrobie. 

Próba srebra zazwyczaj wyrażona jest w promilach i mówi nam o tym, jaka zawartość srebra jest w danym stopie. Mając na uwadze właściwości samego srebra, producenci i jubilerzy do wytworzenia biżuterii z tym kruszcem używają mieszanek z metalami, miedzią lub innymi kruszcami, w zależności od tego, jaką strukturę i jakość chcą uzyskać. Na rynku od 1986 roku istnieje rozróżnienie czterech typów prób srebra.

 

Najwięcej srebra znajduje się w mieszance próby 999, zawierającej 99,9% czystego srebra. Mimo tego, że jest ona bardzo cenna, raczej nie wykonuje się z niej biżuterii, ponieważ jest zbyt miękka. Najpopularniejsza, za względu na optymalną twardość i jakość, jest próba 925, mająca 92,5% czystego srebra w sobie. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze próby 875, 830 i 800. Istnieje oczywiście biżuteria z innymi oznaczeniami. Dzieje się tak dlatego, że obecny podział został wprowadzony w 1986 roku, wcześniej obowiązywały inne standardy – takie oznaczenia będą więc znaczyć o wieku danej sztuki.

Pierwsza próba srebra, czyli 925 wykorzystywana jest do wykonywania elementów konstrukcyjnych, czyli np. w szynie pierścionka, szpilce broszki, zapięciach, haczykach czy biglach do kolczyków. Pozostałe próby tj. 875, 830 czy 800 charakteryzują się szybszym ciemnieniem, dlatego często przeznaczone są do elementów, które od początku mają być przyciemnione, oksydowane. 875 wciąż jest cennym stopem i często używa się jej do tworzenia wisiorków czy medalików. 830 można spotkać przy wyrobie nieco tańszych produktów, jako że ten stop jest tańszy, ale wciąż zawiera właściwości srebra jako takiego. Najniższa próba tj. 800 często wykorzystywana jest przy wszelkiego rodzaju zapięciach łańcuszków czy bransoletek. 


Jest też parę sposobów na to, by rozpoznać najwyższą próbę srebra. Jest ona dimagnetyczna, więc z założenia nie powinna być przyciągana przez jakikolwiek magnez – dopiero przy zastosowaniu większej ilości innych metali nieszlachetnych będzie można zaobserwować taką reakcję. Srebro jest też bezwonne, dlatego jeśli czuć charakterystyczny zapach miedzi, to łatwo można stwierdzić większą domieszkę miedzi i tym samą niższą wartość wyrobu. 


Mamy nadzieję, że udało się nam rozwiać Wasze wątpliwości i przekazać interesujące treści. Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie biżuterię świetnej jakości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz