czwartek, 15 października 2020

Wpływ biżuterii na zdrowie

Jak wiadomo, w życiu wszystko jest ze sobą połączone. Każda sytuacja wpływa na kolejną, jedna decyzja może zawarzyć na losie kolejnych lat, dni, miesięcy. Podobnie rzecz ma się z naszym organizmem. Na to, jak będzie on funkcjonował i jakie mamy samopoczucie, wpływ ma bardzo wiele czynników: począwszy od zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, takich jak sen czy pożywienie, przez dobry kontakt z innymi, na tym, co na siebie ubieramy skończywszy. 

To, jakiej muzyki słuchamy, to, jakie kolory zakładamy, z jakiego materiału są wykonane nasze sztućce – to wszystko ma wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Dlatego tak ważnym jest, by dobrze wybierać to, czym się na co dzień otaczamy. Czy zastanawialiście się, jak na nasze zdrowie wpływa biżuteria, którą nosimy? 

Najbezpieczniejszą opcją jest noszenie złotej biżuterii, która jest najmniej uczulającym metalem, a co więcej – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Oczywiście, ma to znaczenie drugorzędne, ale faktem jest, że taka biżuteria, obojętnie czy będą to pierścionki, łańcuszki, czy kolczyki, zawsze jest bezpieczna i dobrze zgrywa się z naszym organizmem. Jeśli chodzi o prozdrowotne właściwości, często jęczmień na oku leczy się poprzez pocieranie go złotą obrączką. Jest naukowo udowodnione, że gojenie tego schorzenia przyspieszają masaż powieki oraz ciepłe okłady. Tak właśnie dzieje się, gdy decydujemy się na ww. metodę. Na pewno pomocne w leczeniu tej przypadłości są też przeciwbakteryjne właściwości złota, jako że jęczmień to infekcja bakteryjna. 

Podobnie rzecz ma się ze srebrem, które również ma właściwości bakteriobójcze. Nic dziwnego, że jest ono szeroko wykorzystywane w farmakologii, np. w suplementach diety czy w naturalnym lecznictwie. Często srebra używa się do produkcji kropli do oczy czy różnego typu maści. Wykorzystywanie leczniczych właściwości widać także w zakładach kosmetycznych, gdzie w otworach w przebitym uchu zaleca się noszenie srebrnych kolczyków, które pozwalają zachować higienę i chronią przed zakażeniem.  

Z kolei, jeśli chodzi o perły, często mówi się, że mają one bardzo dobroczynny wpływ na zdrowie i na nasze samopoczucie. Uważa się obecnie, że perły pozwalają się zrelaksować i wyciszyć, a nawet pozbyć migreny. Poprawiają też wygląd skóry, stąd są wykorzystywane w produkcji kosmetyków do twarzy. Być może to dlatego biżuteria z pereł – naszyjniki czy kolczyki – są od wielu dekad tak popularne. 


Ciekawie sprawa ma się z bursztynem, bowiem już od epoki kamienia istniały amulety go wykorzystujące. Był uważany za kamień chroniący przed urokami, a w starożytnym Rzymie uznawano, że pomaga w zwalczaniu gorączki. To są co prawda legendy, jedno jednak jest pewne – bursztyn ma szereg prozdrowotnych właściwości – działa przeciwzapalnie i normalizuje pracę serca, a także reguluje pracę nerek i jelit. Jednak należy pamiętać, że najbardziej skuteczny jest bursztyn nieoszlifowany. 


Jak widać, biżuteria nie musi pełnić jedynie funkcji ozdobnej – może być też świetnym remedium na różne choroby i sprzymierzeńcem w walce ze złym samopoczuciem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz