piątek, 21 sierpnia 2020

Męska biżuteria – jaka i jak ją nosić?

 Obecnie coraz śmielej wyrażamy swój styl i nie boimy się podkreślić czegoś, co nas szczególnie interesuje albo jest dla nas ważne. Chętnie sięgamy po ubrania i dodatki, które sprawiają, że łatwiej jest się nam określić. Kobiety mogą wybierać ozdoby w jaskrawych kolorach i coraz mniej chwytów jest niedozwolonych. 

Podobnie jest w przypadku męskiego wyglądu – granice tego, co wypada, a co nie, co jest „męskie”, a co nie jest, już dawno się zatarły i przestały mieć znaczenie. Dziś mężczyźni mogą śmiało sięgnąć po biżuterię i nie zostanie to przez nikogo odebrane jako coś nie na miejscu.
Oczywiście, jak ze wszystkim, nie warto przesadzać w żadną stronę. Jaka więc biżuteria jest najlepsza dla panów i i jak ją dobrać, w zależności od okazji? 
Wybór jest bardzo duży, każdy znajdzie coś dla siebie – a znaleźć można wszystko. Najlepszym, przynamniej na początek swojej przygody z biżuterią, będzie jednak klasyka. Jak to się mówi – aby łamać zasady, trzeba je najpierw bardzo dobrze poznać.

Jedną z najbardziej popularnych, a zarazem ponadczasową ozdobą są spinki do mankietów. Mogą być poważne lub zabawne. Wykonane z metali szlachetnych, nieozdobione, ale też podrasowane kamieniami czy grawerem. W zależności od okazji, możemy wybrać stonowane, które świetnie będą komponować się z garniturem lub lekko szalone – na luźniejsze spotkania, do koszuli i jeansów. 

Inną, najczęściej wybieraną ozdobą, są bransoletki. Najlepiej, gdy nosimy je po dwie-trzy na raz, ale raczej nie więcej. Do wyboru mamy te wykonane z kamieni, rzemyków, stali, ale też posrebrzane czy pozłacane. Ważnym jest, by dobrać je do stroju tak, by pasowały zarówno kolorystycznie, jak i stylem. Lekka bransoleta z korali nie do końca sprawdzi się przy eleganckiej koszuli, do której lepiej będzie pasowała gruba skórzana lub stalowa (wtedy też należy zrezygnować ze spinek do mankietów, by nie przesadzić z ilością dodatków), przylegająca do ciała. Kolejną opcją, dość chętnie wybieraną przez mężczyzn, są pierścionki. Co prawda, najczęściej na palcach widać tylko obrączki ślubne, ale to się zmienia. Jest to ukłon w stronę niegdysiejszych sygnetów, często noszonych z wielkim namaszczeniem i ukłonem w stronę przodków – jako pamiątka przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zresztą, do dzisiaj pierścionki noszone przez mężczyzn wywołują podniosłe skojarzenia i często nie są traktowane jedynie jako ozdoba, ale ich wartość jest bardzo sentymentalna. Najczęściej są to ozdoby wykonane z metali szlachetnych, ze złota lub srebra. Ostatnim ważnym elementem będą wszelkiego rodzaju zawieszki i naszyjniki. Najczęściej spotkać można tzw. nieśmiertelniki, na których często wygrawerowane są szczególne informacje. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na noszenie czegoś na szyi, jako że jest to delikatny dodatek, który jednak świetne podkreśli każdą stylizację. Większe wisiory należy łączyć z gładkimi koszulkami, a najlepszą długością łańcuszka jest ok. 60 cm. Pamiętajmy też, że eksperymenty są świetnym pomysłem, by poznać swój styl – grunt jednak, by z nimi nie przesadzić. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz