piątek, 24 lipca 2020

Jak radzić sobie z alergią na biżuterię?

Biżuteria spełnia wiele funkcji w naszym codziennym życiu. Przede wszystkim – jest ona świetną ozdobą i dobrze dopełnia każdą stylizację. Pomaga też określić siebie i swój styl i, co ważne, często pozwala oddać naszą osobowość. To dekoracja i świetny pomysł na prezent. Może być symbolem miłości i uczucia. Każdemu pasuje – zarówno osobom młodym jak i starszym, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. 
Jest jednak jedno ale – największy problem, który może wiązać się z noszeniem biżuterii, to alergie, które często wynikają z niejasnych powodów i psują nasze samopoczucie, cały efekt i mogą poważnie zaniepokoić. Dziś chcemy w paru słowach opisać Wam, jakie półprodukty i metale uczulają najczęściej i jak temu zaradzić. 


Na szczęście alergia na biżuterię nie jest specjalnie często spotykanym problemem i warto pamiętać o tym, że nie każdy stop metali uczula. Głównym symptomem alergii jest tzw. wyprysk kontaktowy, czyli zmiany skórne, które pojawiają się w miejscu, które zetknęło się z alergenem, w tym przypadku mogła to być któraś z naszych ozdób. Pierwszymi objawami są drobne i swędzące grudki, które z czasem mogą przekształcić się w większe ogniska rumieniowe powiązane z obrzękiem. Skóra jest zaczerwieniona i może piec.

Jeśli chodzi o metale, które uczulają, najsłabiej reaguje złoto. Niewielki odsetek osób ma z tym problem. Wówczas można spotkać się z ww. wypryskiem kontaktowym. Warto wspomnieć, że złota biżuteria częściej wywołuje alergię zimą niż latem. Pierścionki, kolczyki czy obrączki są bardziej problematyczne niż medaliony czy zegarki.


Alergia na srebro występuje równie rzadko. I to obojętnie czy nosimy pierścionki czy naszyjniki. Często jej przyczyną nie jest sam metal, a powiązane z nim czynniki zewnętrzne jak np. słona woda. Alergia nasila się, gdy się pocimy. 
Najbardziej uczula nikiel, wywołując przy tym poważne zmiany skórne takie jak ropiejące dziurki w uszach, zaczerwieniona skóra, pieczenie czy swędzenie. Nikiel wykorzystuje się do produkcji wyrobów posrebrzanych i pozłacanych, a także białego złota, dodaje się go również do biżuterii razem z palladem i tytanem. Nikiel jest jednym z niewielu alergenów, które działają na dzieci poniżej 12 roku życia. 

Mimo że z pozoru nie jest to bardzo problematyczna alergia, to jednak nie należy jej bagatelizować, ponieważ skóra, która wielokrotnie jest narażana na działanie jonów niklu, może zacząć się złuszczać prowadzić do dolegliwości przewlekłych.

Zawsze trzeba pamiętać, by w momencie, w którym zaczniemy podejrzewać u siebie występowanie alergii na którykolwiek metal czy stop metalu, udać się do specjalisty, który potwierdzi reakcje skóry na dany alergen. Zła wiadomość jest taka, że objawów nie da się pozbyć całkowicie, jednak warto pamiętać o tym, by sięgać po biżuterię o wysokiej próbie, dzięki temu unikniemy kontaktu ze składnikami, które mogą wywoływać podrażnienia. Gdy wyeliminujemy potencjalne alergeny, będziemy mogły skupić się na takich produktach, które będą dla nas bezpieczne. Aby uniknąć wszelkiego rodzaju problemów, najłatwiej będzie skupić się na biżuterię z metali szlachetnych, które są najbezpieczniejszym wyborem. Mogą to być kolczyki, pierścionki czy łańcuszki – z wysoką próbą. Plusem takiego wyboru jest też to, że złoto czy srebro są najbardziej klasyczne i nigdy nie wyjdą z mody. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz