czwartek, 18 czerwca 2020

Dlaczego złota biżuteria czernieje i jak o nią dbać?

Jednym z najpiękniejszych prezentów, które można komuś podarować, o czym niejednokrotnie już pisaliśmy, jest złota biżuteria. Jest to też ozdoba, która pasuje do prawie każdego typu urody i do większości stylizacji. Ponadto – jest to dodatek ponadczasowy i jeśli kupimy coś klasycznego, będziemy mogli mieć to na lata. Tutaj jednak zaczynają się problemy, bowiem – jak wiadomo – o biżuterię należy dbać, zatem pojawia się pytanie, w jaki sposób to zrobić, by nasze złote kolczyki, pierścionki czy łańcuszki służyły nam latami? Dzisiaj podzielimy się z Wami trikami, które pozwolą dłużej cieszyć się złotem i czerpać z niego radość każdego dnia. Kłopotem, który pojawia się dość często jest to, że złota biżuteria czernieje lub ciemnieje, często zaś nie wiadomo, co jest tego przyczyną, co gorsza, nie do końca wiadomo, jak z tym walczyć. Przede wszystkim – chcemy Was uspokoić, czernienie złota to proces naturalny (i nie jest to trwałe, co akurat jest dobrą wiadomością) i nie trzeba się tym przejmować. Biżuteria wykonana z niższej próby złota czyli z próby 333 bądź 375 może po czasie czernieć. Jest to spowodowane tym, że w czasie wytwarzania tego typu ozdób złoto miesza się z metalami nieszlachetnymi, a im większa zawartość procentowa tzw. ligury, tym większe prawdopodobieństwo, że nasze dodatki sczernieją. Jest to spowodowane utlenianiem się składników ligury dodawanej do stopu złota. Im powietrze jest bardziej zanieczyszczone tym więcej jest w nim dwutlenku siarki przez co proces ciemnienia biżuterii zachodzi szybciej. Biżuteria ciemnieje też, gdy nosimy ją na ciele – a to przez to, że nasz organizm wydala toksyczne substancje i zanieczyszczenia, które wcześniej wchłonął, z potem, z którym styka się nasz pierścionek czy naszyjnik. Aby zapobiec czernieniu biżuterii należy maksymalnie ograniczyć jej kontakt z powietrzem i w momencie, gdy jej nie nosimy – schować do woreczków strunowych i szczelnie je zamknąć.Co jednak w momencie, gdy nasza biżuteria straci swój blask? Jak czyścić złotą biżuterię? 

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, by ściągać nasze kolczyki, łańcuszki czy pierścionki przed sprzątaniem czy uprawianiem sportu – dzięki temu ograniczymy kontakt ze szkodliwymi substancjami, chemią czy potem, które źle wpływają na kondycję ozdób. 

Warto pamiętać o systematyczności i raz w miesiącu przetrzeć złotą biżuterię spirytusem, a później wytrzeć ją porządnie czystą szmatką. 
Jeśli na naszych dodatkach pojawi się nalot, na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów, które na nowo nadają złotej biżuterii wysoki połysk i świeży wygląd oraz znacznie opóźniają proces ponownego ciemnienia.
Gdybyśmy chcieli wypolerować naszą biżuterię, to w sklepach jubilerskich można kupić specjalne ściereczki do czyszczenia złotej biżuterii. Należy nimi wypolerować biżuterię, która utraciła blask.
Do walki ze śladami po kosmetykach świetnie nada się mydło lub płyn do mycia naczyń – w roztworze w wodą należy umieścić nasze ozdoby i później wytrzeć do sucha. Mamy nadzieję, że z naszymi radami Wasza biżuteria będzie cieszyła oko jeszcze długie lata. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz