piątek, 3 kwietnia 2020

Cyrkonie – co warto wiedzieć, ciekawostki

Wielu z nas nie stać na biżuterię z drogimi kamieniami szlacheckimi, na diamenty i brylanty. Szukamy więc innych, równie efektownych ozdób. Tak jak pisaliśmy ostatnio – sztuczna biżuteria nie oznacza tego, że jest gorsza, ona jest po prostu inna, a co ważne: można sobie na nią pozwolić. Jeśli odpowiednio o nią zadbamy i będziemy pamiętali o podstawowych zasadach użytkowania, może nam posłużyć naprawdę długie lata. Jednym z najchętniej wybieranych jej rodzajów są kolczyki, naszyjniki lub pierścionki z cyrkoniami. Wyglądają one bardzo dostojnie i naprawdę robią wrażenie. Zastanawiałyście się kiedyś, co kryje się pod tą nazwą?
Co warto wiedzieć o cyrkoniach? Zaraz się przekonacie! Mamy dla Was parę ciekawostek. 
Jest to kamień, który do powszechnej produkcji wszedł dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Zyskał ogromną popularność dzięki temu, że był się tanią imitacją pożądanych i uwielbianych brylantów. Od tego czasu tylko zyskuje na popularności i nic nie wskazuje na to, by tendencja miała się zmienić. A to dlatego, że cyrkonia jest wdzięcznym materiałem, a w dobrych rękach jubilera potrafi zaskoczyć swoim blaskiem czy kolorem. Jeśli ktoś nie miał do tej pory styczności z tego typu ozdobami, czasami może mieć problem, by rozróżnić diamenty od cyrkonii. 


Cyrkonia to nic innego jak kamień syntetyczny tj. uzyskiwany sztucznie, w procesie produkcji. Nie występuje w naturze. Dzięki temu, że cyrkonie same w sobie są bezbarwne, można nadać im ciekawy kolor za pomocą domieszek np. po dodaniu niklu staje się brązowa, chromu – zielona, a kobaltu – niebieska. Bardzo popularne są kolczyki z kolorowymi kryształkami.Pierścionki czy kolczyki z tymi kamieniami naprawdę robią wrażenie, trzeba jednak zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz, mianowicie, czy cyrkonia jest zakuta czy tylko wklejona. Zakucie gwarantuje trwałość i odporność na działanie czasu i pokazuje, że jubiler poświęcił czas, by stworzyć produkt najwyższej jakości. Wklejona cyrkonia zaś często mogą odkleić się w czasie noszenia biżuterii.To tyle z rzeczy ważnych i istotnych, na koniec mamy dla Was parę ciekawostek. 

Po pierwsze, cyrkonie są nieskazitelne. Są idealnie przezroczyste i gładkie. Nie mają inkluzji tak jak naturalne brylanty. Oczywiście, idealny stan to efekt procesu produkcji, a z biegiem czasu dodatki mogą stracić na wyglądzie. Cyrkonie jednak nie są tak twarde i wytrzymałe jak brylanty.

Po drugie, co raczej nie dziwi, w Chinach produkuje się najwięcej cyrkonii. Jednak warto wspomnieć, że Tajlandia ma drugie miejsce w ilości produkowany kamieni. 

Jeśli zaś chodzi o ich ojczyznę, to na terenie Niemiec pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku pierwsza cyrkonia została odkryta przez tamtejszego mineraloga. Nie podjęto jednak żadnych kroków, by to wykorzystać i pracę nad nimi rozpoczęto dopiero 30 lat później – już w państwie rosyjskim.

Na koniec warto dodać, że jubilerstwo to nie jedyna dziedzina, w której wykorzystuje się ten minerał. Często używany jest także przy analizowaniu ilości tlenu w spalinach.

Mamy nadzieję, że tym tekstem zaspokoiliśmy Waszą ciekawość!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz