środa, 25 lipca 2018

Właściwości srebra

Każda z nas wie, że srebro to jeden z najpopularniejszych kruszców, z których wyrabia się biżuterię. Nie wszyscy jednak są świadomi tego, że srebro jest bogate także w bardzo ciekawe właściwości, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. 

Srebro może oddziaływać na nas na dwa sposoby, jak się okazuje. Po pierwsze – mamy srebro koloidalne, które jest składnikiem niektórych leków wyrabianych na receptę. A po drugie – faktem jest, że srebro może oddziaływać na nasz organizm także poprzez kontakt ze skórą.


Srebro koloidalne jako surowiec farmaceutyczny to połączenie drobinek srebra z białkiem i żelatyną. Ma właściwości bakterio-, wiruso- i grzybobójcze, a także – używane jest zewnętrznie, w leczeniu dermatologicznym i okulistycznym. Poza tym – według wielu wierzeń, przywraca odporność i pomaga w walce z chorobom. To dlatego kiedyś chorym dzieciom podawało się do ssania srebrne łyżeczki, by szybciej wyzdrowiały, a szlachta, która jadała srebrnymi sztućcami, miała lepsze zdrowie.


Co więcej – srebro koloidalne stosowane jest w skutecznym leczeniu przyczyn trądziku, zmniejsza ilość sebum i działa antybakteryjnie na cerę. Zwalcza także choroby skórne takie jak łupież, grzybice, łuszczyce czy alergie, stąd jego częste wykorzystanie w kosmetologii.


Srebro pomaga nie tylko w leczeniu chorób, ale także w ich diagnozowaniu.

W jaki sposób srebrna biżuteria może nam pomóc? Podobno noszenie srebrnego łańcuszka na szyi uspokaja i koi nerwy. Pierścionek ze srebra na serdecznym palcu lewej lub prawej ręki obniża ciśnienie krwi. Zaś noszenie dwóch pierścionków (na palcach wskazujących obu rąk) ma pomagać w uspokojeniu układu trawiennego. Osobom, które mają problemy z zersem zaleca się stałe noszenie srebrnego pierścionka na małym palcu lewej lub prawej ręki.

A jakie właściwości diagnostyczne ma srebro? Gdy regularnie nosimy srebrną biżuterię i ma ona stale kontakt z naszą skórą, może okazać się świetnym indykatorem pewnych schorzeń. Niektóre choroby bowiem wpływają na skład naszego potu – ten zaś może reagować w kontakcie ze srebrem, powodując jego jaśnienie lub ciemnienie. Co oznaczają poszczególne reakcje? 


Ciemnienie srebrnego łańcuszka przy szyi może oznaczać, że osoba, która go nosi ma problemy z układem endokrynologicznym. Z kolei jeśli ciemny łańcuszek nabierze blasku i zacznie jaśnieć, może to oznaczać zmiany w układzie moczowym i problem z niewydolnością nerek. Dlaczego? Otóż jednym ze składników potu jest mocznik, który powinien być filtrowany przez nerki i wydalany z moczem. Jeśli nerki sobie nie radzą, nasz pot zawiera więcej azotanów mocznikowych. Azot zaś wchodzi w reakcję ze srebrem powodując jego jaśnienie.
Wiadomo, że do takich rewelacji dobrze jest odnosić się z dystansem, jednak warto o tym pamiętać, gdy wygląd naszej biżuterii zacznie się zmieniać. Może jest to tylko magia i zabobony, jednak miło jest myśleć, że nasza ulubiona biżuteria nie tylko pięknie wygląda, ale także leczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz