Dbanie o biżuterię powinno być priorytetem każdej z nas. Dzięki niej możemy być jeszcze piękniejsze, wyróżniać się z tłumu i ukazywać nasz charakter. Jednak – by to zrobić nasze ozdoby muszą być w świetnym stanie. Co więc zrobić, by zachować ich piękno na długie lata? W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak dbać o biżuterię, w paru punktach. Będzie o pielęgnacji sztucznej biżuterii i o zatroszczeniu się o ozdoby latem.
- 1. Pielęgnacja sztucznej biżuterii
Sztuczna biżuteria już dawno przestała być powodem do wstydu. Dzięki temu, że jest niedroga, łatwo skompletować ozdoby na każdą okazję i do każdego stroju z osobna. Do sztucznej biżuterii zaliczamy tę wykonaną m.in z: mosiądzu, stali, szkła, plastiku, drewna, piór, skóry naturalnej i eko.
Z jej utrzymaniem jest więcej problemów niż w przypadku biżuterii szlachetnej, jednak wciąż to nic trudnego. Metale nieszlachetne często po pewnym czasie śniedzieją, zmieniają kolor, rdzewieją, zostawiają ślady na skórze. Aby temu zapobiec, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie. Najlepiej w specjalnej szkatułce, z dala od źródeł światła i wilgoci, które są wrogami sztucznej biżuterii. Z tych samych powodów, w sztucznych błyskotkach nie warto się kąpać, spać ani uprawiać sportu – woda i pot źle wpłyną na ich stan i odbiorą blask.
Sztuczną biżuterię należy regularnie czyścić miękką ściereczką, bez użycia wody. Niekiedy, gdy stan biżuterii jest w bardzo złym stanie, można użyć pasty do zębów, szarego mydła czy sody – ratują przed zaśniedzeniem i rdzą.
2. Pielęgnacja biżuterii latem
Latem nasze ozdoby są szczególnie narażone na uszkodzenia i niedogodności. Słońce, piasek, woda i podróże zdecydowanie im nie służą.
Warto unikać kontaktu z wodą. Zarówno sól zawarta w wodzie morskiej, jak i chlor i inne substancje chemiczne dodawane do wody na basenach, mają bardzo szkodliwe działanie dla naszej biżuterii, począwszy od korozji przez utratę blasku i odklejenie się kamieni czy cyrkonii. Jeśli nie uda nam się jednak uniknąć wody, po kąpieli warto zanurzyć biżuterię w letniej przegotowanej wodzie i osuszyć ją suchą ściereczką.
Należy także unikać kontaktu z piaskiem, który poważnie szkodzi: jest odpowiedzialny za zarysowania na ozdobach, ale też ścieranie się kamieni i metali. Trzeba być bardzo ostrożną.
Nasza biżuteria nie lubi także olejków i kremów do opalania oraz środków na owady – te sprawiają, że na ozdobach pozostają tłuste ślady, osady czy smugi, a – co gorsze – mogą powodować jej odbarwienie i matowienie.
Warto także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu biżuterii w czasie podróży. Nie rzucajmy jej luzem do walizki, między ubrania – długie naszyjniki czy kolczyki mogą się wówczas poplątać lub zerwać, a ubrania – zaciągnąć. Należy każdą ozdobę spakować do osobnego woreczka strunowego i później do luźnego woreczka. W czasie podróży samolotem, warto pamiętać o zapakowaniu jej do bagażu podręcznego – jeśli nasza walizka przepadnie, później może być problem z jej odzyskaniem.
Gotowe na urlop? Mamy nadzieję, że stosując się do naszych rad, unikniecie przykrych niespodzianek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz