czwartek, 20 czerwca 2019

Znaczenie pierścionków na palcach

Wiemy, co oznaczają pierścionki na serdecznym palcu prawej i lewej ręki. Na lewej nosimy pierścionek zaręczynowy, na prawej z kolei – obrączkę ślubną. To są miejsca oczywiste, czy zastanawialiście się jednak, co oznaczają pierścionki noszone na innych palcach? Jaką symbolikę ma maleństwo na małym palcu, a co oznacza ten na kciuku? Jeśli nie, przyjrzymy się dziś znaczeniu i symbolice poszczególnych pierścionków na palcach.
Często te znaczenia są już zapomniane, a część z nich w ogóle nie występuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, w naszej kulturze. Jednak – choćby i z czystej ciekawości – warto poznać co w trawie piszczy. Zacznijmy od kciuka. Noszenie na nim pierścionka ma wiele znaczeń. Często spotykane stwierdzeniem mówi, że to symbol zamążpójścia wśród osób homoseksualnych (lub homoseksualizmu w ogóle). Inne głosi, że osoba, która na kciuki nosi pierścionek jest otwarta na modę i nowinki. W starożytnej Grecji pierścień na kciuku był też odpowiednikiem dbania o witalność i siłę (czymś w rodzaju talizmanu). Mówi się też, że pierścionek na tym palcu to znak wysokiego temperamentu u kobiet. Idąc dalej, pierścionek na palcu wskazującym również odgrywa dużą rolę i ma wiele znaczeń. W niektórych kulturach (np. u tradycyjnych Żydów) wskazujący palec prawej ręki to miejsce dla ślubnej obrączki. Z kolei w średniowieczu biskupi umieszczali swoje pierścienie właśnie na nim, mimowolnie stał się więc symbolem statusu. To przekłada się na współczesność – obecnie osoby noszące pierścionki na palcu wskazującym pragną wzbudzać zaufanie i podkreślić swoją pozycję.

Palec wskazujący – prosimy, bez skojarzeń – wzbudza najwięcej sprzeczności. Według psychologii, ten palec ozdabiają ludzie, którzy pragną się pokazać, nadać sobie pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa. Z kolei – według chińskiej filozofii yin&yang pierścień w tym miejscu pomaga znaleźć harmonię w życiu oraz rozróżniać dobro od zła. Duży przeskok, prawda? Jak pisaliśmy na początku, palec wskazujący jest najbardziej oczywisty, jeśli chodzi o znaczenie. Jednak i tutaj wynikają pewne wahania. Najczęściej pierścionek zaręczynowy zakłada się na lewą dłoń, ale inaczej jest np. w Rosji czy Indiach. Według symboliki dłoni – lewa ręka jest od brania, a prawa od dawania. Wynikać stąd może, że osoba nosząca obrączkę na lewej dłoni jest bardziej pasywna i jest biorcą, w przeciwieństwie do osoby aktywnej, więcej dającej, noszącej pierścionek na dłoni prawej.Na sam koniec – mały palec. Pierścionek na nim jest największym symbolem władzy. W dawnych czasach, aż do XIX w. sygnety rodowe noszono właśnie tutaj. W niektórych kulturach może być związany ze światkiem przestępczym – jest symbolem przynależności do określonego klanu czy grupy. Ale może być on też atrybutem osoby otwartej seksualnie, lub – według innej teorii, odnoszącego sukces przedsiębiorcy.

W naszych czasach i w naszej kulturze – poza palcem wskazującym – raczej nie stosuje się symboliki innych palców tak wyraźnie. Jak widać jednak, wszystko w życiu może mieć swoje ukryte znaczenie. A jeśli o tym mowa, to pamiętajcie, że znaczenie i tak możecie nadawać sami i wedle Waszych upodobań czy pomysłów. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz