wtorek, 1 marca 2016

Srebro czy nie srebro? O to jest pytaniePodróbki bywają doskonałe i bardzo zbliżone do oryginału. Choćby torebka Chanell w wersji podrobionej często niczym nie różni się od prawdziwej. Tak samo bywa z biżuterią srebrną. Nie wprawione oko czasem nie jest w stanie odróżnić czy jest to prawdziwe srebro czy jedynie jego imitacja. Warto jednak poznać sposoby na stanie się ekspertem w tropieniu podróbek.

 Violette.pl

Jest kilka ogólnie przyjętych kryteriów, na podstawie których możemy stwierdzić czy biżuteria faktycznie jest srebrna czy jedynie posrebrzana.

Kryterium 1: Cena
Srebro nie jest jakimś drogim materiałem. Zazwyczaj za 50-60 zł możemy kupić już ładny, srebrny pierścionek, kolczyki i wisiorek. Jednak, na pewno jest droższe od stali jubilerskiej, miedzi czy mosiądzu z której bardzo często wykonywane są łańcuszki, kolczyki i inne elementy biżuterii. Należy więc pamiętać, że jeśli coś wydaje nam się zbyt tanie na to jak wygląda, możemy mieć pewność, że nie mamy do czynienia ze srebrem. Jest to zasada, dzięki której możemy odrzucić pierścionki ze stali od tych z prawdziwego kruszcu.

Kryterium 2: Stemple i Cechy
Zawsze na srebrnej biżuterii powinniśmy szukać stempli cech. Warto na biżuterii poszukać oznaczenia próby np.925 lub znaku imiennego producenta. W przypadku wyrobów o masie srebra przekraczającej 5 gram na wyrobie powinna znaleźć się również próba urzędowa co znaczy, że produkt został przebadany w Urzędzie Probierczym. Stempel 925 jest to oznaczenie cechy srebra, które pokazuje, że jest to najwyższa próba jubilerska. Wskazuje na czystość stopu na poziomie 92,5%. Znak imienny jest to znak producenta zarejestrowany w Państwowym Urzędzie Probierczym identyfikujący biżuterię wykonaną przez niego. Stemple można znaleźć blisko zapięć łańcuszka, wewnątrz i na zewnątrz pierścionka lub po wewnętrznej stronie broszki, zawieszki lub kolczyka.

Kryterium 3: Barwa
Nie łudźmy się, że będziemy w stanie od razu, na pierwszy rzut oka odróżnić barwę srebrną od posrebrzanego materiału. Z tym mają czasem problem nawet najbardziej wyszkoleni eksperci tym więcej gdy wyrób jest dodatkowo rodowany czyli pokryty warstwą rodu. Może zdarzyć się również, że będziemy mieli do czynienia z materiałem srebrnym, z elementami posrebrzanymi. Wtedy na takiej biżuterii znajdziemy stempel, ale niektóre z jego elementów będą się różniły odcieniem od innych.

Kryterium 4: Badanie
Bardzo często zdarza się, że biżuteria srebrna posiada zewnętrzną warstwę rodu, która to jest jaśniejsza, bardziej metaliczna i nieco różni się od barwy srebra, jednak nie dajmy się zwieść, że nie jest to srebro, wystarczy zetrzeć w niewidocznym miejscu warstwę rodu. Wizualnie możemy wtedy określić kolor jaki znajduje się pod warstwą rodu, jeśli jest to kolor srebrny (odcień żółtawy) mamy pewność, że jest to srebro, natomiast jeśli metal jest koloru czerwonego, żółtego lub innego powinniśmy zapytać sprzedawcę i poprosić o wyjaśnienie. Pomocnym bywa również płyn lub kamień do sprawdzania kruszców złota i srebra, który można nabyć w większości sklepów jubilerskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz